Bir Bakışta ZBrush

ZBrush, 2 ve 3 boyut modelleme, desenleme ve boyamayı birleştiren dijital bir heykeltraşlık yazılımıdır. ZBrush, dijital heykeltraşlık ve boyama için endüstri standardını belirler. ZBrush, sunmuş olduğu özelleştirilebilir komutlar ile gerçek zamanlı ve anında tepki alarak, dijital kil modeli üzerinde şekil verme, desenleme ve boyama yapma imkanı verir.

ZBrush’ı kullanmaya başladığınızda, film stüdyoları, oyun geliştiricileri, oyuncak/kolleksiyon üreticileri, kuyumcu tasarımcıları, otomotiv/havacılık tasarımcıları, illüstratörler, reklamcılar, bilim insanları ve dünyadaki diğer sanatçıların kullandığı aynı araçlarla güçleneceksiniz.

Kısacası ZBrush, sanatçılar tarafından sanatçılar için yaratılmış bir sanat aracıdır. Günümüzün hızlı tempolu endüstrisinde, öne çıkmanıza olanak tanıyan bir hızda, yalnızca hayal gücünüzle sınırlı modeller ve illüstrasyonlar oluşturmanıza olanak tanır.

Temel Ağ (Mesh) Üretimi

Hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi, nereye gidebileceğiniz genellikle nereden başlayacağınızla belirlenir. Harika bir bitmiş modele sahip olmak, kaliteli bir temel ağ gerektirir. ZBrush, aklınızdaki tasarım ne olursa olsun, bu tasarım için kullanılacak en mükemmel başlangıç temelini oluşturup sonraki aşamaya geçmenize imkan verecek bir araç cephaneliği sunar. Bu araçlardan en iyi bilinenleri aşağıda açıklanmıştır.

Dynamesh

DynaMesh, topolojik kısıtlamalara odaklanma ihtiyacını ortadan kaldırdığıdan serbest şekil heykeltraşlık için mükemmel bir çözümdür. Modelin genel şeklini, birleştirme operasyonlarında olduğu gibi iterek veya çekerek, çeşitli geometriler ekleyerek ve hatta geometriyi kaldırarak değiştirebilirsiniz. Sculptris Pro da olduğu gibi, heykeltraşlık yapılırken üçgenler dinamik olarak ayarlandığı gibi DynaMesh ile model çokgenleri dinamik olarak dörtgenlere dönüştürülür.

ZBrush Artist :: Mariano Steiner


ZBrush Artist :: Joseph Drust

ZModeler

ZBrush, daha çok organik heykeltraşlık çözümü olarak bilinsede, yüzey modelleme yetenekleri küçümsenmemelidir. ZModeler sistemi özellikle, kolay erişilebilir ve yüksek sezgisel kontroller ile delik oluşturma, kenar döngülerinin eklenmesi, çokgenlerin uzatılması ve daha fazla araç ile düşük çokgen tasarımlarını için tasarlanmıştır.


ZBrush Artist :: Joseph Drust

Live Boolean

Çoğu model, daha ayrıntılı bir şekli oluşturmak için bir bir ile birleştirilen farklı şekillerden başka bir şey değildir. Live Boolean, bu kavramı alır ve bu şekilde çalışarak modelleri kolayca birleştirmeyi, birini diğerinden çıkartmayı ve daha fazlasını yapmanıza izin verir. Burada ZBrush'ı benzersiz kılan şey, tüm bu işlemleri gerçek zamanlı olarak gerçekleştirebilmek ve birleştirme işlemini onaylamadan önce tam olarak ne elde edeceğinizi görmenizi sağlamaktır. Bu şekilde hem olağanüstü kullanım kolaylığı hem de benzeri görülmemiş bir kontrol sağlanmaktadır.

ZSpheres

Heykeltraşlığın temellerinden olan tel armatüre kil yapıştırmayı daha önce yaptıysanız ZSpheres'in nasıl çalıştığını tam olarak biliyorsunuz demektir. Basit bir iskelet/çubuk şekli çizin ve ZBrush bunu gerçek topoloji ile ortaya çıkartacaktır.

Mannequins

Mannequin sistemi, ZSpheres için bir devrimdir. Kütüphanedeki çok çeşitli insansı ve hayvan figürleri bulunan mankenler ile modellemeye başlamadan önce yaratmak istediğiniz sahneyi keşfederken kolay bir başlangıç noktasına sahip olursunuz.

ZRemesher

Yukarıda listelenen özellikleri okurken, kendinizi, oluşturulan topolojinin türünü merak ederken bulmuş olabilirsiniz. ZBrush'ın güzelliği, bunun için endişelenmenize gerek olmamasıdır! Keşfetmekten çekinmeyin ve tasarımınıza sahip olduğunuzda ZBrush'ın poligonlarını neredeyse anında temiz kenar döngüleri ve çokgen akışı ile kullanılabilir bir temel ağa dönüştürebileceğini bilerek hayal gücünüzün sizi istediği yere götürmesine izin verin.

Ağ (Mesh) Detaylandırma

İster ZBrush içerisinde oluşturulsun istenirse de herhangi farklı yazılımdan içeri alınmış olsun, zemin formunuza sahip olduktan sonra sıra detaylandırmadır. Detaylandırma çalışmaları için ZBrush, içerisinde güçlü komutlar barındırmaktadır. Aşağıda listelenen özellikler buzdağının sadece görünen kısmıdır.

Sculpting Brushes

ZBrush ile model oluşturma için ana iş akışı, fırçalar olarak ifade edilen ve istenirse grafik tabletlerin basınç özelliği ile tanımlanabilen bir sisteme dayanmaktadır. ZBrush, dijital vuruşunuzu çeşitli şekillerde dönüştürmek için kalem ucuna uygulanan basıncı kullanarak gerçek bir boya fırçası veya şekillendirme aletinin doğal hissini yeniden üretecektir. Yüzeyi kıstırmak, hareket ettirmek, yüzeyi oluşturmak, içine kesmek, modeli dilimlemek ve çok daha fazlası için fırçalar bulunmaktadır. Hatta diğer 3B modelleride fırça olarak tanımlayarak yüzeyiniz üzerinde kullanabilirsiniz.

Noisemaker

El ile detay ekleyebilmenin yanı sıra, ZBrush, prosedürsel olarak yüzey detayları eklemek için gürültü desenlerini sistemini kullanmaktadır. Bir detay türü seçin, birkaç basit parametreyi ayarlayın, ardından bu formu modeliniz ister tamamına isterseniz de belirli bir bölge içerisine sınırlandırarak uygulayın. Son derece karmaşık efektler oluşturmak için farklı gürültü türlerini bile birleştirebilirsiniz. Gürültü sistemi, hem sert yüzey çalışmaları hem de organik ayrıntılar için idealdir.


HD Geometry

ZBrush, 20 milyon poligon aralığındaki modelleri çoğu bilgisayarda ve 100 milyona kadar olan modelleri de üst düzey bir bilgisayarda kolayca işleyebilir. Bu, bir 8K haritasının tutabileceğinden daha fazla ayrıntıdır. Ancak bazen daha da fazlasını istersiniz ve bu, HD Geometri'nin devreye girdiği yerdir. Bu özellikle ZBrush, 1 milyara kadar çokgenli modellerle çalışabilir. Hayal gücünüzün vahşileşmesine izin verin!

3B Boyama & Desenleme

PolyPaint

ZBrush gerçek zamanlı olarak on milyonlarca poligonla çalıştığı için, önce bir doku haritası veya UV atamadan doğrudan modelin yüzeyini boyayabilirsiniz. Bu, standart bir iş akışına kıyasla önemli avantajlar sunar. Doku haritasının çözünürlüğünün önceden kararlaştırılmasına gerek yoktur. Bir alan hakkında düşündüğünüzden daha fazla detaya ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, bu özellikle değerlidir. Yeni, daha büyük bir doku haritasını yeniden boyamak yerine, herhangi bir yeniden çalışma yapmadan mevcut yüzey detayını daha büyük haritaya aktarabilirsiniz. Bu resme başlamadan önce UV sarma işlemi yapmanıza bile gerek yok. Aslında, ZBrush’ın ayrıntıları (hem yontulmuş hem de boyanmış) bir modelden diğerine yansıtabilmesi sayesinde, son halini almış bir animasyon ağına sahip olmadan önce tamamen boyanmış bir modele sahip olabilirsiniz. Bunun yerine, her şeyi imzalandıktan sonra son temel ağa kopyalayabilirsiniz.

 

 

UV Master

Bir doku haritası oluşturmak veya kullanmak için, bir modelin önce UV’lerine ihtiyacı vardır. Bunlar, tüm 3B uygulamalara modelinize nasıl doku uygulanacağını söyleyen 2B koordinatlardır. Çoğu programda, bu UV’leri oluşturmak, yüksek düzeyde teknik uzmanlık gerektiren ve yaratıcılık için çok az yer olan, zaman alıcı bir zorluk olmuştur. UV Master ile modeliniz için çok verimli UV’ler oluşturabilirsiniz – çoğu durumda tek bir tıklama ile. Bu otomatik işlem üzerinde daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa, dikişlerin nereye yerleştirileceğini hassaslaştıran veya modelinizin belirli bölgelerine verilen piksel alanı miktarını artıran özellikler vardır. Hem sezgisel hem de hızlıdır, minimum zahmetle yaratıcı olmaya geri dönmenizi sağlar.

 

Renderlama

İster ZBrush’ı kendi başına bir illüstrasyon aracı olarak veya animasyon için bir üretim hattının parçası olarak kullanıyor olun, bir noktada çalışmanızı başkalarına göstermek isteyeceksiniz. ZBrush, bunu BPR (En İyi Önizleme Render) adı verilen güçlü bir işleme sistemi aracılığıyla mümkün kılar.

ZBrush Artist :: Majid Ismaeily

BPR Passes

ZBrush, oluşturulduktan sonra bir sahneye eklenebilen, başka bir işleme için beklemeye gerek kalmadan görüntünün görünüşünü değiştiren çok çeşitli filtrelere sahiptir. Tüm bu filtreler karıştırılabilir ve eşleştirilebilir, oluşturulmuş görüntünüzü harici bir görüntü düzenleyici kullanmaya gerek kalmadan anında ayarlayabilirsiniz. Keskinliği, alan derinliğini, gölge renklerini ve çok daha fazlasını ayarlayın.


ZBrush Artist :: Pixolator

BPR Filters

ZBrush, oluşturulduktan sonra bir sahneye eklenebilen, başka bir işleme için beklemeye gerek kalmadan görüntünün görünüşünü değiştiren çok çeşitli filtrelere sahiptir. Tüm bu filtreler karıştırılabilir ve eşleştirilebilir, oluşturulmuş görüntünüzü harici bir görüntü düzenleyici kullanmaya gerek kalmadan anında ayarlayabilirsiniz. Keskinliği, alan derinliğini, gölge renklerini ve çok daha fazlasını ayarlayın.


ZBrush Artist :: Zhelong Xu

NPR Renders

BPR Filtre sisteminin bir evrimi olan NPR, renderınızın daha az bir fotoğrafa ve daha çok bir resme benzemesini sağlamak için özel olarak tasarlanmış bir özel filtreler paketidir. Bu sistemle modeliniz kağıt üzerine elle çizilmiş, bir çizgi roman sayfasından çıkarılmış gibi görünebilir veya hatta bir plan olarak görünebilir.

ZBrush baştan sona kullanılan bir modelleme sistemi olabileceği gibi çoğunlukla farklı bir akışın parçası olarak hizmet vermektedir. Bu, tüm ayrıntılarınızı ZBrush'tan alıp animasyon paketi gibi başka bir programa aktarabilmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu başarmak için ZBrush, temel modelinizle birlikte dışa aktarılabilen normal haritalar ve/veya yer değiştirme haritaları (32 bit haritalar dahil) oluşturmayı kolaylaştırır. Bu nedenle ZBrush bu günün modelleme akışı içerisinde detaylandırma işlemleri için başvurulan bir uygulamadır.

Sistem Gereksinimleri

ZBrush, hem Windows hem de MacOS platformlarında kullanılabilir ve lisanslama çift platformdur, böylece istediğiniz zaman her ikisi üzerinde çalışabilir veya aralarında geçiş yapabilirsiniz.

İşlemci tabanlı motoru sayesinde ZBrush, grafik kartlarından bağımsız olarak çoğu modern bilgisayarda iyi çalışır.

Bir grafik tablet (Wacom gibi) şiddetle tavsiye edilir. Size daha fazla kontrol ve daha kolay etkileşim sağlayacaktır.